اخبار

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد:

لزوم بازتولید هنری در حوزه فرهنگ پایداری و مقاومت

لزوم بازتولید هنری در حوزه فرهنگ پایداری و مقاومت
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران بازتولید ناب هنری در زمینه فرهنگ پایداری و مقاومت و انقلاب اسلامی و در رأس آن موضوع دوران دفاع مقدس را مهمترین وظیفه مسئولان حوزه فرهنگ و هنر عنوان کرد.

محمدرضا سوقندی شنبه در آئین رونمایی از آلبوم صوتی سرداران شهید آذربایجان در مجتمع سینمایی 22 بهمن تبریز گفت: رونمایی از این اثر می تواند آغازی نو در عرصه هنر، شعر، ترانه و موسیقی به عنوان یکی از هنرهای فاخر خطه آذربایجان باشد و در این میان اهتمام دست اندرکاران و مسئولان این حوزه برای ارتقاء هر چه بیشتر این عرصه امری لازم است.

وی با اشاره به تداوم همراه با تغییر و جان گرفتن دوباره هنر دیرین مقاومت در بستر انقلاب اسلامی تصریح کرد: البته نتوانسته ایم از گنج جنگ تحمیلی برای نسل امروز دستاوردهای هنری ارزشمند و به زبان روز تولید کنیم و ما باید خود را به عنوان دست اندرکاران حوزه فرهنگ مسئول بدانیم که آب زلال برای تشنگان وادی هنر فراهم کنیم.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران افزود: بر همین اساس بازتولید ناب هنری در زمینه فرهنگ پایداری و مقاومت و انقلاب اسلامی و در رأس آن موضوع دوران دفاع مقدس مهمترین وظیفه مسئولان حوزه فرهنگ و هنر است و تبیین و انعکاس ابعاد مختلف شخصیتی و رفتاری نه تنها سرداران شهید، بلکه رزمندگان باید مورد توجه جدی قرار گیرد چرا که طریق و عرفان آنها چیزی جدا از خدمت به مردم و جامعه نبود.

وی از جنگ تحمیلی و دوران دفاع مقدس به عنوان حماسه استقامت و پایداری یاد کرد و گفت: متاسفانه نتوانسته‌ایم همان واقعیت‌های عینی دفاع مقدس و تاریخ سازان آن دوران را بیان کنیم چرا که نمی توان انتظار داشت با زبان و هنر دهه شصتی با نسل امروزی سخن گفت و بر همین اساس هنرمندان باید توان و هنر خود را در اختیار ارزش های اصیل دفاع مقدس قرار دهند تا پیوند نسل جدید با فرهنگ و ارزش های آن دوران ایجاد شود.

سوقندی اظهار داشت: هنرمندان باید با توجه به مؤلفه ها و تناسب های فرهنگ بومی و محلی مانند فرهنگ اصیل آذربایجان به دنبال احیا و بازتولید آثار فاخر در این خطه باشند بنابراین باید موضوع معرفی پیام های جهانی اسلام و مفاهیم مقاومت به زبان قومیت و ملت های آزاده مورد توجه هنرمندان و فعالان عرصه فرهنگ و هنر باشد چرا که انقلاب اسلامی و پیام آن مخاطبانی فراتر از نسل جدید کشور و در سطح بین المللی دارد.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران در پایان با تاکید مجدد بر بازخوانی و بازتولید اسطوره ها و نقاط عطف تاریخی کشور به زبان امروز گفت: خطه آذربایجان گنجینه ای ارزشمند از آثار فاخر است که متأسفانه مورد غفلت قرار گرفته و باید با احیای دوباره آنها، آثار و تولیدات هنری متناسب با مقتضیات و شرایط نسل امروزی ارائه کنیم.

۹ آذر ۱۳۹۸ ۱۸:۳۸
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید