اخبار

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی:

توجه به نمادها و هویت ملی - اسلامی در طراحی الگوهای به روز اولویت حوزه مد و لباس است

توجه به نمادها و هویت ملی - اسلامی در طراحی الگوهای به روز اولویت حوزه مد و لباس است
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی گفت: بازطراحی و استفاده از نمادهای سنتی و بومی و هویت ملی در قالب الگوها و سلایق پوششی امروز جامعه، اولویت و ضرورت ساماندهی حوزه مد و لباس است.

محمد محمدپور در جلسه کارگروه مد و لباس آذربایجان شرقی با تاکید بر لازم الاجرا بودن قانون ساماندهی مد و لباس و آیین نامه های ابلاغی از سوی دستگاه ها و سازمان ها و ارائه گزارش های مربوطه اظهار داشت: هدف از این قانون حفظ و تقویت فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی است. و از آنجایی که پوشاک یکی از حوزه های چالش برانگیز و اثرگذار در مباحث اجتماعی و رفتارهای عمومی است و نوع پوشش افراد نسبتی با هویت، نگرش ها، باورها، افکار و عقاید افراد دارد، باید مورد توجه جدی باشد.

وی در ادامه با اشاره به پوشش های غالب و علایم و نمادهای بکار رفته در لباس های رایج در جامعه تصریح کرد: باید اذعان کنیم که در این زمینه اقدام ثمربخشی انجام نشده است و اگر نگاهی گذرا به نوع لباس های مورد استفاده در معابر و فضاهای عمومی داشته باشیم، متوجه می شویم که کمترین ارتباط و تناسبی با هویت فرهنگی و ملی ایرانی دارند و بطور قطع چنین پوشش هایی اثری مستقیم و غیرمستقیم بر تعاملات مردم و رفتارهای اجتماعی و عمومی نیز خواهند داشت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی قانون ساماندهی مد و لباس را قانونی مترقی دانسته و افزود: در واقع این قانون پس از چهار دهه پدیده ای بنام مد را به رسمیت شناخته و هر چند هدف از آن بازگشت به الگوهای سنتی گذشته و مدهای وارداتی نیست اما نباید الگوهای اصیل سنتی نیز به بوته فراموشی سپرده شوند و باید با همفکری و همراهی کارشناسان عوامل دخیل در حوزه مد و لباس، سبک های پوششی سنتی و اصیل بازطراحی و برای پاسخ به نیازها و خواسته های نوین با استفاده از شیوه‌های نو ارائه شوند که همین امر وظیفه کارگروه مد و لباس را بسیار خطیر و مهم می کند.

وی با تأکید بر لزوم اجتناب از نگاه های افراطی چه در حوزه پوشش های سنتی و چه در خصوص گرایش به مد و پوشش های مبتنی بر نگاه غربی گفت: کارگروه مد و لباس استان باید با اتخاذ روشی میانه و جامع، علاوه بر معرفی الگوها و اسلوب های پوشش سنتی، موضوع مد و سبک های جدید را در بازطراحی و ارائه این الگوها مورد توجه قرار دهد و بر همین اساس شیوه های نوین برخورد با حوزه پوشاک با در نظر گرفتن نمادهای اصیل ملی و محلی نیز باید در موضوع مد و لباس مورد توجه جدی قرار گیرد.

محمدپور خاطر نشان کرد: نوع پوشش و لباس افراد در واقع پرچم هویتی آنهاست و ما باید به دور از افراط و تفریط نسبت به سبک ها و الگوهای پوششی گذشته و با استفاده از طراحی های جدید و بروز در حوزه مد و لباس، هویت و نمادهای فرهنگی و ملی خود را معرفی و ارائه کنیم.

رئیس کارگروه مد و لباس استان در پایان گفت: بدون شک در صورت توجه به ابعاد فرهنگی حوزه مد و لباس استان و اطلاع رسانی درست درخصوص کمیت و کیفیت تولیدات داخلی، نه تنها شاهد اثرگذاری در حوزه تولید و طراحی لباس خواهیم بود بلکه بعد اقتصادی و ایجاد ارزش افزوده این حوزه نیز دچار تغییرات مثبت خواهد شد و تسری اقتصاد هنری به عرصه لباس به عنوان کالایی فرهنگی حتی می تواند زمینه ساز توسعه صادرات در این بخش نیز باشد.

گفتنی است در این نشست اعضای  کارگروه مد و لباس آذربایجان شرقی از سازمان های "آموزش و پرورش"، "صمت"، "صدا و سیما" و "مدیریت و برنامه ریزی" به ارائه گزارشی از فعالیت های انجام شده در دستگاه های متبوع خود و همچنین ارائه راهکارهایی در حوزه ساماندهی مد و لباس پرداختند و "ایجاد پایگاه اطلاع رسانی کارگروه مد و لباس"، "تشکیل بانک اطلاعاتی طراحان، فروشندگان و رشته های دانشگاهی مرتبط" و "برگزاری جشنواره ها و نمایشگاه های مد و لباس با تمرکز بر موضوع فرهنگ سازی" به تصویب اعضا رسید.

۱۱ آذر ۱۳۹۸ ۱۵:۰۷
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید