اخبار

به بهانه سالروز تولد اختر چرخ ادب پروین اعتصامی:

ترانه روح فزای مهر و عطوفت و فضیلت

ترانه روح فزای مهر و عطوفت و فضیلت
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی همزمان با سالروز تولد پروین اعتصامی شاعره‌ی نامدار ایران پیامی را صادر کرد.

در متن این پیام آمده است:

زنان آذربایجان از زمانهای دور در حوزه های مختلف فرهنگی و اجتماعی فعالیتهای بیشماری داشته اند و در صفحات تاریخ ایران اسلامی خوش درخشیده اند.

آئینه ی تاریخ در زمانهای مختلف نقش تاثیرگذار و بااهمیت زنان در عرصه های گوناگون را بازنمایانده است، در این میان نام بانوی شعر و شعور، پروین اعتصامی ، این شاعره ی توانا ی معاصر آذربایجان اگرچه در درجه ی اول افتخار تمام ایران و خال رخ هفت شهر ادب پارسی است ، اما در واقع نگین درخشان خاک زرخیز تبریز است؛ همانگونه که هرگاه نامی از فردوسی به میان می آید بی اختیار به یاد ملک طوس می افتیم و نام حافظ یادآور شیراز است، نام پروین نیز، تبریز را در اذهان متبادر می سازد.

در آفاق ادب فارسی معدود شاعرانی هستند که در عین فخامت کلام،  همّ و غمّ شان به تصویرکشیدن جور روزگار و درد مردم زمانه ی خویش باشد، دردی که ریشه در ضمیر ناآرام و روح سترگ شاعر دارد و وی زبان خود را در استخدام تبیین این ناملایمتی ها می گمارد.

پروین آسمان شعر ایران، با آثاری پرمحتوی و رنگین و فصیح و دلنشین در عرصه ی ادبیات این مرز و بوم جایگاهی ویژه دارد و در ردیف سرآمدان شعر اجتماعی و حکمتی است.

او با ادبیات فاخر ایران پیوندی ناگسستنی داشته و شعرش را در کوره ی عقل و خرد و احساس و اندیشه گداخته و صیقل داده است.

شعر پروین، از جهت فکر و معنا بسیار وزین و متین است، وی سخنوری تواناست که ثمره تفکّرات خود را درباره انسان و جنبه های گوناگون زندگی و نکته های اخلاقی و اجتماعی، به قلم آورده است.

به تعبیر پدر سخن شناس وی، شعر پروین، شعر اوقات و احوال و اشخاص نیست، شعر تربیت و تهذیب و همگانی کردن اخلاق است، ترانه روح فزای مهر و عطوفت و فضیلت و نغمه جذّاب سعی و عمل و همّت و اقدام اوست.

امروزه در پهن دشت سرزمین گهرپرور ایران نمی توان جایی را یافت که نام و نشانی از سروده های این بانوی شاعر در آن نباشد و یا مردم آن دیار بیتی از آثار گرانسنگ او را بر لوح خاطر نسپرده باشند و این نشان دهنده ی نفوذ معنوی شاعر بر سراچه ی دلهاست.

شعرو ادب در هر جامعه ای و علیالخصوص ایران که مردمانش طبعی لطیف دارند در حقیقت شاکله و عنصر اصلی ارتباطات محسوب میشود و روی این اصل، هرگز جامعه شعر و ادب ایرانزمین شخصیت ممتاز و کم نظیر اختر آسمان شعر ایران را که با افکار و اندیشه های بلند و سعی و تلاش های صادقانه آثاری مانا و مردمی آفریده را فراموش نخواهد کرد.

25 اسفندماه که سالروز ولادت این بانوی فرهیخته بوده و به نام وی نامگذاری شده، فرصت مغتنمی است تا اصحاب فضل و فرهنگ اشعار نغزش را مورد مداقه و تامل قرار دهند.

محمد محمدپور

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی

۲۵ اسفند ۱۳۹۸ ۱۶:۱۵
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید