اخبار

تنها حوزه‌ای که اسراف در آن امری پسندیده محسوب می‌شود، مصرف فرهنگی است

تنها حوزه‌ای که اسراف در آن امری پسندیده محسوب می‌شود، مصرف فرهنگی است
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی در دیدار با نماینده مردم اهر در مجلس شورای اسلامی گفت: تنها حوزه‌ای که اسراف در آن امری پسندیده محسوب می‌شود، مصرف فرهنگی است .

"محمد محمدپور" در این نشست با اشاره به اینکه توجه ویژه به شهرستانها از برنامه های راهبردی این اداره کل محسوب می‌شود،‌ اظهار داشت: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با اشراف به اهمیت فعاليت هنرمندان و اصحاب فرهنگ در شهرستانها و لزوم تقویت این حوزه، تخصیص اعتبار مناسب به شهرستانها را از رویکردهای اصلی خود قرار داده است.

وی، توجه ویژه به شهرستان ها بصورت خاص، استعدادیابی و تلاش برای ایجاد فضای لازم برای فعالیت اصحاب فرهنگ و هنر را جزء برنامه های کاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برشمرد.

محمدپور با اشاره به برگزاری جشنواره های مختلف در شهرستانها،  گفت: مدیران شهرستانی می‌بایست در برنامه ریزی های خود ابتدا عایدات هر برنامه اجرایی برای بالندگی و تعالی آن شهرستان را مد نظر داشته باشند.

وی در این راستا برگزاری جشنواره عکس ارسباران را بسیار موفق ارزیابی کرد و گفت: این جشنواره باعث شد تا هنرمندان عکاس ظرفیت ها و پتانسیل منطقه ارسباران را به تصویر کشیده و به صورت گسترده‌ای این ظرفیت ها را معرفی نمایند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، حضور نگاه فرهنگی در برنامه‌های توسعه‌ای را  منجر به توسعه‌ پایدار کشور در تمام حوزه ها عنوان کرد و گفت: در جهان امروز حوزه فرهنگ و هنر زاینده و تأثیر گذار است و در نظام برنامه ریزی کشور باید این باورپذیری نسبت به حوزه فرهنگ به عنوان بخش مولد اقتصاد تقویت شود.

وی گفت: گردش مالی صنایع فرهنگی و خلاق جهان برابر با  چند هزار میلیارد دلار بوده اما سهم ایران از این گردش مالی تقریبا نزدیک صفر است، از این‌رو ضروری است که از ظرفیت‌ها به نحو احسن استفاده کنیم.

محمدپور با اشاره به اینکه حوزه فرهنگ و هنر یک حوزه‌ی مولد و زاینده است و هر اندازه از آن بهره‌برداری شود افزایش می‌یابد، گفت: بر خلاف منابعی چون نفت و معادن که برداشت از آن ها موجب کاهش و تمام شدن‌ این منابع می‌شود، فرهنگ و هنر با استحصال بیشتر، زاینده‌تر می‌شود.

وی گفت: تنها حوزه‌ای که اسراف در آن امری پسندیده محسوب می‌شود، مصرف فرهنگی است و از این رو تقویت مصرف فرهنگی باید مورد توجه متولیان فرهنگی باشد.

در این نشست "احمد محرم زاده" نماینده مردم اهر در مجلس یازدهم نیز طی سخنانی بر لزوم توجه بیشتر به مسائل فرهنگی در برنامه‌ریزی ها و همچنین اختصاص اعتبارات مناسب به حوزه‌ی فرهنگ و هنر در مجلس یازدهم تاکید کرد.

تقویت زیرساختهای فرهنگی در شهرستان و حمایت از برگزاری جشنواره های شاخص و تاثیرگذار فرهنگی و هنری از اهم موارد مورد بحث و بررسی در این نشست بود.

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۴:۰۳
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجا شرقی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید